ونکوور شناسی : واحد اول

سلام و عرض ادب و شادباش نوروزی خدمت همه بزرگوران هم وطن و هم زبان در سراسر گیتی .

امیدوارم امسال سال تک تک شما عزیزان باشه و از همون ابتدای سال صدای درونیتون فریاد کشیده باشه که امسال سال شماست.

امشب میخوام راجع به ونکوور برای شما حرف بزنم.شهری که سه ساله بالین مخملین و آغوش گرمش رو برای من باز کرده .

البته برای شناخت جایی باید واحدها پاس کرد وو زبان الکن از بیان همه چیز در مختصر کلام خواهد بود اما راجع به ونکوور و ونکوور نامه ها زیاد خوندید و با یک سرچ کوچک اطلاعات زیادی رو میتونید به دست بیارید اما تجربه و برداشت هر کس از محیط پیرامونش کاملا متفاوته .

از اونجایی که من آدم کلا مثبتی هستم و پر از انرژی زندگی شاید وقتی دانسته هام رو با شما شریک بشم با مطلب برخی مغایرت داشته باشه .بهرحال این دیدگاه من از این شهر زیباست که بالحق بهشت دنیا خوانده میشه....لازم به توضیحه چون این بحث احتمالا طولانی خواهد بود ممکنه در چند قسمت نوشته و ویرایش بشه بهرحال این شما و این شهر کنونی من ...

ونکوور :

همانطور که خیلی از شما عالم به این مسئله هستید ونکوور در استان بریتیش کلمبیا واقع شده و از یک سری مجموع جزایر متصل یا منفصل تشکیل شده.

و مهمترین و بزرگترین کلان شهر شمال غربی کاناداست.که قبلا اسمش گرنویل بود و بعدا به نام کاشف انگلیسیش جرج ونکوور به ونکوور ملقب شد.البته یکی از مهمترین و بهترین خیابانهای ونکوور هنوز به همان نام قدیم گرنویل شناخته میشه که در دل دانتون قرار داره .

در واقع اون چیزی که ما به نام ونکوور میشناسیم جزیره یا هسته اصلی این استان هست که دانتون هم در دل اون قرار داره.

مناطق مهم زندگی در این شهر به چند بخش تقسیم میشه.مهمترین قسمتها قسمت نورث و وست ونکوور هست که در جزیره ای کاملا جدا از خود ونکوور قرار دارند و گرانترین و بهترین مناطق رو از لحاظ کیفیت زندگی تشکیل میدهند.مخصوصا وست ونکوور که بهشت ثروتمندان جهانه و شما با یک سفر ده دقیقه ای پی به دلیل این نامگذاری خواهید برید.

برای سفر از دانتون به نورث و وست مسافرین دو راه پیش رو دارند.گزینه اول استفاده از پل های هوایی است که نورث رو به ونکوور متصل میکنه و آبشن دوم استفاده از seabus هست .seabus یعنی کشتی دریایی و معنی متفاوتی از ferry داره.در سی باس شما در یک قرارگاه مشخص که یکیش در دانتون هست و دیگریش در نورث برای سوار و پیاده شدن استفاده میکنید.

این سی باس یک کشتی بزرگ هست که 385 تا صندلی داره و گنجایشش همین تعداد صندلی است نه بیشتر.در این اتوبوس دریایی به گوییش عام شما میتوانید دوچرخه و سگ خود را نیز به همراه داشته باشید و البته چمدان نیز از این قاعده مستثنی نمیباشد .یک کشتی رو بسته که در 6 جایگاه تعریف شده درب داره و در یک زمان مشخص درهاش باز میشه و مسافرها سوار میشن و در یک زمان مشخص بعد از دو دقیقه درهاش بسته میشه و شما در طی 15 دقیقه میتوانید عرض دریا رو بین دانتون و نورث طی بکنید و در طول این مدت فقط قادر به تماشای محیط از داخل کشتی در فضای کاملا بسته هستید.اما فری کشتیهای بزرگتری هستند که توان حمل ماشین و مسافر رو همزمان دارند و مسافر در صورت تمایل میتونه بر روی عرشه کشتی بره وبیرون رو تماشا بکنه.

اگر کسی بخواد از شمال به مرکز شهر یا بالعکس سفر بکنه باید حتما بلیطهایی که 2 zone خوانده میشه رو تهیه بکنه که بهش میگن   2zone fare و قیمتش در روزهای معمولی 4:25 هست و قیمت یک زون 2:75 هست.

نکته قابل توجه دیگه به علت بزرگ بودن و وسیع بودن عرض و بسط شهری گزینه ای سومی هم بعد از سی باس به اون اضافه میشه که همون مترو یا به قول ما skytrain هست.حالا اگر من باب مثال مسافری از شمال یا همون نورث قصد سفر به شهر یا منطقه ای دور رو داشته باشه اول باید با اتوبوس خودش رو به سی باس برسونه و بعد با سی باس بره اون طرف آب و بعد سوار اسکای ترین بشه.قیمت بلیط برای استفاده از این سه وسیله قاعدتا گرانتر خواهد بود.

حالا نکته ای که خیلی ها حتی دوستانی که به رغم سالها زندگی در اینحا به دلیل عدم استفاده از این وسایل نمیدونند این هست که :

هر روز بعد از ساعت شش مسافرها میتوانند فقط بهای بلیط دو زون رو پرداخت بکنند و در شنبه ها و یکشنبه ها فقط یک زون.

حالا قیمت این زونها و دسته بندیش بسیار مفصله و از حوصله من خارج.

مورد دیگه این که خیلی ها از این سی باس و اسکای ترین برای رفتن به فرودگاه استفاده میکنند ( به علت هزینه بسیار بالای کرایه تاکسی ) که البته خط اسکای ترین اون با نامی متفاوت و در لاینی متفاوت استفاده میشه اما اون هم در خطی موازی و در یک مکان با سی باس و اسکای ترین شهری قرار داره.

اگر دوستانی قصد آمدن و اقامت به ونکوور رو دارند باید به چند نکته توجه داشته باشند.

اول در دسترس بودن همه امکانات به لحاظ شرایط هر خانواده.مثلا در این جا بیشتر ایرانی ها در نورث و وست ساکن هستند و گزینه بعدی که این روزها شامل رشد چشمگیر اقامت ایرانی هاست برنابی و بعد کوکیتلام نام داره.

بین خود بومی ها رایجه که ثروتمندان در شمال و غرب ساکن هستند که عموما صحت داره اما صد در صد درست نیست.

تقسیم شهری و نام شهرهای کوچک و بزرگ در ونکوور به شرح زیر هست :

North Vancouver

West Vancouver

Horseshoe Bay

Whistler

White Rock

Squamish

Vancouver

Burnaby

Coquitlam

Langley

Maple Ridge

Richmond

Surrey

New Westminster

 

دوستان اگر علاقه مند به داشتن اطلاعات بیشتر هستند با کلیک روی اسامی میتوانید آگاهی خود را بیشتر کنید.

البته هنوز تعداد زیاد دیگه ای نام وجود داره اما شخصا دلیلی برای پرداختن به اونها نمیبینم.

حالا اگر شما مهاجری تازه وارد هستید به محض ورود چهار امکان انتخاب دارید.

من با ذکر دلیل برای شما و تجربه خودم و دوستانم چند نقطه رو برای زندگی احتمالی شما پیشنهاد میکنم.

اگر در جستجوی محیطی کاملا خانوادگی بسیار امن بسیار زیبا و در نهایت امکان دسترسی به همه فروشگاهها و رستورانها و....رو دارید طوری که انگار دارید در خیابان شریعتی تهران قدم میزنید بهترین گزینه برای شما نورث خواهد بود.

البته اینکه کدام منطقه ازنورث....باید بگم خودش میشه ششصد خط حداقل.اما اینجا خیابان لانزدل lonsdale بسیار معروف و شهره خاص و عام هست که مخصوصا اجتماع بیش از دهها فروشگاه مواد غذایی و رستورانهای بسیار معروف ایرانی و چندین شیرینی فروشی و خلاصه هر آنچه دل تنگتان از وطن بجوید در این خیابان باعث شهرتش بین ایرانی ها و حتی خارجی هاست. همینطور multicultural society هم واقع در نبش خیابان پانزدهم است.

اکثریت غریب به اتفاق ایرانی ها در این محدوده ساکن هستند.

گزینه دوم برای شما وست ونکوور هست که به لحاظ کیفیت و کمیت شمیرانات عزیز خودمان محسوب میشود.

در این منطقه به خصوص در قسمتهای بالاتر از خیابان 17 تنها قشری که مجبور به پرداخت آب بها هستند زندگی میکنند.من هرگز ندیده و نشنیده ام در منطقه ای دیگر در کانادا و بالاخص ونکوور کسی مجبور به پرداخت آب بها باشد.اما در این منطقه خاص که به نام british properties نامیده میشود و خانه های بالای چند میلیون دلار با نمای اقیانوس را داراست بهای پرداختی حتی برای برق هم بالاتر از سایر نقاط در BC است.

در این گوشه از بهشت که واقعا کمتر از آن نمیشود خواندش اکثر ساکنان در بیشتر موارد ایرانی های عزیز و بعد از آنها چینی ها هستند.البته تعداد بسیار کمی هندی و بعد کمتر از آن کانادایی در این مناطق به چشم میخورد.

این منطقه کوهستانی است و اکثر خانه ها در بالای کوه هستند اما دیدن عظمت غریب سازه های بشری با طبیعت خاص این منطقه عقل و هوش انسان را زایل میکند.

خود من کسی را میشناسم که در یکی از خیابان های منتهی به اقیانوس  منزلی دارد که پنجره های سالن پذیراییش روی اقیانوس باز میشود و خانه اش را طوری ساخته اند که قسمتی از سازه انگار روی آب معلق است...

بماند اگر به من باشد حتی برای یک شب حاضر به زندگی کردن فقط در این یک مورد بخصوص را نیستم چرا که از نظر من اصلا امنیت ندارد و اگر جذر ومد بالاتر از حد طبیعی خود باشد این خانه اولین جایی خواهد بود که کاملا در دریا غرق خواهد شد.حالا مهندسین سازه هر چه میخواهند بگویندمشغول تلفن

پس اگر شما از آن دسته عزیزانی هستید که تمایل به زندگی  در خانه های کاملا اشرافی دارید بریتیش پراپرتیز بهترین آبشن برای شماست.

البته شما در حد فاصل بین خیابان 15 تا 19 چندفروشگاه ایرانی را ملاحظه میفرمایید اما طبعا قیمتهای خرید مایحتاج روزانه به زعم گرانی منطقه بالاتر از نورث هست و هنوز عده زیادی از هموطنان برای خرید مایحتاج خود به نورث سر میزنند.         

........................................................................

از آنجا که دلم میخواهد هجم زیادی از مطالب را یک جا عنوان نکنم پس فکر میکنم برای امروز کافی باشد . به امید خدا ادامه مطلب در نوشتار بعدی.

در پناه حق باشید دوستان گرام

/ 0 نظر / 41 بازدید